SeSa Build 2016, tüm olumsuzluklara rağmen başarıyla tamamlandı

Mevcut ekonomik ve siyasi zorluklara rağmen, Türk inşaat sektörü hem yerel, hem de uluslararası alanda, büyüme potansiyeline sahip. Türkiye’de bu sektördeki baskın tema, sürdürülebilir bina kalitesidir. Bu da İstanbul’da 25-27 Şubat tarihlerinde düzenlenen SeSa Build fuar ve konferansında kanıtlandı. Fuar ve eş zamanlı Uluslararası Konferans Messe München GmbH iştiraklerinden MMI Eurasia tarafından düzenlendi.

 

Sesa Build, 2014 senesinde düzenlenmiş olan Seismic Safety Fuarının devamı niteliğindedir. Kalite, sürdürülebilirlik, tasarım, kalıcı çözümler, yeşil teknolojiler ve enerji verimliliği konularına odaklanmış, depreme dayanıklı binalar için, planlama, tasarım ve IT çözümleri sunan çok yönlü bir fuar ve konferans programıdır.

 

SeSa Build’in geliştirilen içeriği ziyaretçi ve konferans katılımcıları tarafından ilgiyle karşılandı. “SeSa Talks” konferans programı Türk inşaat sektörünün ihtiyaçları ve gelecek fırsatlarını, “Sürdürülebilir ve Güvenli Şehirler İnşaa Etmek”, “Akıllı Bina Tasarımı ve Modellemesi” ve “SeSa Perspektiktifinden Başarı Öyküleri” başlıklarıyla işledi. Konferansın yanı sıra, fuardaki katılımcılar faaliyet gösterdikleri sektörlerde sergiledikleri son ürünler ve çözümler hakkında bilgi verdiler. THK sismik dayanımlı temel teknolojilerini, müstakil evler, siteler ve çok katlı binalardaki çözümleriyle tanıttı. Brisa, deprem kuşağında yer alan binalar için güvenlik arttırıcı çözümlerini paylaştı. Geofly da, termografide kullanılan son ürünlerini sergiledi.

 

Mimarlar, şehir plancıları ve proje geliştiricilerin yanı sıra bilimsel kurum ve kuruluşlardan gelen ziyaretçilerle yaklaşık 800 dinleyici üç günlük programı takip etti.  En iyi uygulama örnekleri, birçok konsept ve fikir, ‘Gelecek Odaklı Türk Şehirleri’ platformunda tartışıldı. “SeSa Talks” konferansında aralarında Dirk van Peijpe, Profesör Thomas Auer, Prof. Dr. Murat Güvenç ve Bo Jerlström‘un yer aldığı mimari, araştırma, politika ve sektörden üst düzey konuşmacılar düşüncelerini, konseptlerini ve çözümlerini paylaştı. Dinleyicilerin yorum ve sorularla yoğun olarak katılım gösterdiği programda alanlarında uzman gençler de katılım gösterdi. Messe München Başkan Vekili Dr. Reinhard Pfeiffer organizasyondan çok memnun olduğunu belirtti ve konferans katılımcıları arasında, mimar ve şehir planlamacıların ağırlıkta olmasının yanı sıra, Türkiye’deki binaların gelecekteki gelişiminde de, bu profesyonellerin belirleyici rol oynayacağını kaydetti.


Konferans koordinatörlerinden, Prof. Dr. Rahmi Çelik memnuniyetini “Konferanstaki katılımcı sayısı, Türk pazarının ihtiyaçlarını karşıladığını göstermektedir‘‘ sözleriyle dile getirdi. Tanınmış uluslararası konuşmacıların yapmış olduğu sunumlar da üç gün boyunca yoğun ilgi gördü.

 

Konferansın diğer bir koordinatörü, Münih merkezli mimarlık dergisinden Kathrin Wiblishauser, SeSa Build fuarı ve “SeSa Talks“ konferansından dolayı duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi. SeSa Talks mimarlar, şehir planlamacıları, bilim adamları ve uzmanlar için, günden güne inşaat pratiğindeki uluslarası diyaloglarda, sürdürülebilirlik, akıllı binalar ve Bina Bilgi Modellemesi (BIM) gibi global temaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

Danimarkalı Moller Architects firmasından Julian Weyer: “İstanbul’da düzenlenen Sesa Build fuarında, meslektaşlarımla bir araya gelip, fikir alışverişinde bulunarak tecrübelerimi paylaşma düşüncesi her zaman ilgimi çekmişti.” sözleriyle heyecanını paylaştı. Weyer; “Mimari uygulamalardaki hedefimiz, mevcut pazarın nasıl yönetildiğini, kültürel yapı ve ekonomik koşulların nasıl yürüdüğünü görmektir. SeSa Build gibi etkinlikler, önemli ve yüksek kaliteli organizasyonlardır. Türkiye pazarı, BIM uygulamaları açısından firmamıza çok uygun bir pazardır.” cümleleriyle, Türkiye pazarını ne denli önemsediklerini vurguladı.

 

Münih Teknik Üniversitesi Profesörlerinden Thomas Auer : “Konferans katılımcılarının, sürdürülebilirlik, enerji tasarruflu yapılar ve yeşil bina gibi konularına ilgi göstermesinden, büyük memnuniyet duydum. SeSa Talks, güzel tartışmalara, ortam hazırladı.Türkiye’yi Asya’ya açılan bir kapı olarak görüyorum. SeSa Talks’ta konuşmacı olarak yer almaktan büyük keyif aldım.” sözleriyle, memnuniyetini dile getirdi.

 

MMI Eurasia Genel Müdürü Osman Bayazıt Genç konferansın temaları ve uluslararası katılımcıların yanı sıra, kalitesinden de çok memnun olduğunu belirterek; “Konferansta ele alınan konular, Türk yapı sektörünün potansiyelini göstermektedir. Bu organizasyon, Türk yapı sektöründeki profesyonelleri, 2017’de Münih’te düzenlenecek BAU fuarını ziyaret etmelerini teşvik etmek amacıyla, güzel bir zemin hazırlamıştır.” cümlelerini kaydetti.

 

BAU Münih Fuar Direktörü Mirko Arend; mevcut sorunlara rağmen organizasyon için İstanbul’un güzel bir seçim olduğunu vurguladı. Türkiye’nin konuların ve iş fırsatlarının uluslararası boyuta taşınmasında çok güçlü ve dünyanın en önemli inşaat pazarlarından biri olduğunu söyleyen Arend, “Dünyanın lider mimarlık, yapı ve inşaat malzemeleri fuarı BAU’ dan istatistikler de bunu kanıtlamaktadır.” dedi. Arend sözlerini, “Ocak 2017’de Münih’te gerçekleşecek BAU Fuarı’ nda, katılımcı sayısı ve rezerve edilen stant alanı miktarı bakımından Türkiye, sıralamada ön safhalarda yer almaktadır.” cümleleriyle tamamladı.

 

MMI Eurasia – SeSa Build Proje Direktörü Ferhan Tinli, Sesa Build’i geleceğin bir yol haritası olarak gördüğünü belirtti ve konularını çeşitlendirerek, burada kazanılan deneyimin de yardımıyla SeSa Build içeriğini geliştirmeyi planladıklarını ekledi.

 

Bir sonraki Sesa Build, 2018 yılında İstanbul’da organize edilecektir.