HABOM uçak bakım hangarlarının iklimlendirmesi FORM’a emanet

Clivet FORM Şirketler Grubu, başarılı bir projeye daha imza attı. Türk Hava Yolları’nın hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olarak hizmet veren Habom Sabiha Gökçen Tesislerinde, uçak bakım hangarlarının iklimlendirilmesi, FORM’un CLIVET marka Isı Pompası Soğutma Grupları ile sağlanıyor. Projede toplam kapasitesi 2.500 kW olan 5 adet CLIVET marka Isı Pompası Soğutma Grubu kullanılıyor.

Dünyanın en saygın yeşil bina sertifika sistemlerinden LEED Gold sertifikasını almaya hak kazanan Habom Sabiha Gökçen Tesisleri, kullanılan toprak kaynaklı ısı pompası, yenilenebilir enerji sistemleri, güneş enerjisi, yağmur suyu ve gri suyun geri kazanımı ve trijenerasyon gibi verimli enerji sistemleri sayesinde standart binalara göre yüksek oranlarda enerji, su ve hammadde tasarrufu sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası uygulaması HABOM

Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası uygulaması özelliği taşıyan HABOM projesinde, 2.400 adet kazık içinde 4 gidiş ve 4 dönüş hattı olmak üzere, 12-13 metre derinliğe inilerek gidiş – dönüş toplam 230.000 metre ( 230 km) kazık içi borulama yapıldı. Yüksek verimli ısı pompası Soğutma gruplarında, toprak altı devresinden çevrilen kondenser suyu ile ısıtma ve soğutma yapılmakta.

HABOM projesinde yer alan hangarlarda kullanılan iklimlendirme sistemiyle asıl amaç kışın yerden ısıtma yapmak olmakla birlikte, yaz aylarında soğutma yapılması da amaçlanıyor. Proje dizayn edilirken soğutma yüklerine göre de çalışma yapıldı. Sistem gerektiğinde birbirinden bağımsız olarak ısıtma veya soğutma yapabiliyor.

CLIVET Isı Pompası Soğutma Grupları yıl boyunca yüksek verimlilikte çalışma için dizayn edilmiş  olarak dikkat çekiyor. Cihazlar, en verimli şekilde istenilen çalışma şartlarını sağlayarak sıcak/soğuk suyu üretebiliyor, su debi ayarını ve ısı geri kazanımını otomatik olarak kendileri ayarlayabiliyor.

Zengin çeşitlilikteki aksesuarlar ve kısmi yüklerde yüksek verimli çalışma tasarımı ile tüm kullanım ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap veriyor.

Form Şirketler Grubu, 380.000 m² kapalı bir alan üzerine inşa edilerek aynı anda 11 adet dar gövdeli ve 3 adet geniş gövdeli uçağa bakım, onarım ve revizyon hizmeti verebilen HABOM gibi büyük ve önemli bir projeyi de zengin referans listesine eklemiş oldu. Yine bu proje öncesinde 18.327 metre sondaj borulaması ve 3.000 kW soğutma kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası uygulaması olan Meydan AVM, Form Şirketler Grubu’nun zengin referans listesi içerisinde yer alıyor.