SES YALITIMI ZİRVESİ’NDE SESSİZLİK TÜNELİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

IMG_531666666666

Günümüz kent yaşamında hemen herkesin olumsuz etkilendiği gürültü kirliliği ve ses yalıtımı konusu, Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Ses Yalıtım Zirvesi’nde uzman isimler tarafından tüm detaylarıyla ele alındı. İZODER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve DKM, BASF, BONUS WOOLER, FİLLİBOYA CAPATECT, İZOCAM, RAVABER, TERRAWOOL markalarının sponsorluğunda 16 Kasım 2016 tarihinde Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile yabancı konukların da aralarında bulunduğu Ses Yalıtım Zirvesi’ne tıp, psikoloji, mimarlık ve mühendislik alanlarında uzman ve akademisyen isimler katıldı.

Sessizlik Tüneli ile Gürültüden Yalıtılmış bir Bölge Yaratıldı

DKM İnşaat Genel Müdürü, aynı zamanda İZODER Ses Yalıtımı Komisyon Bşk. Yrd. ‘Volkan Dikmen’in tasarımı olan ‘Sessizlik Tüneli’ toplantı salonu girişine kuruldu. Tünelin giriş ve çıkışında farklı tarzda ve farklı seviyelerde müzik kullanılarak seslerinin birbirine karışmadığı ve tünelin dışında 80-85 dB arası olan sesin, tünelin içerisinde ise 52-55 dB arasına düştüğü gözlemlendi. Tüm katılımcılar, gürültülü ortam ile gürültüden yalıtılmış ortam arasından geçerken büyük farkı deneyimlediler.

Zirvede Gürültünün insan yaşamına etkileri ve Türkiye’de mevcut yasal durum, çözüm önerileri konuşuldu. Uzman isimlerin de görüşlerini paylaştığı zirvede ayrıca, Ses Yalıtımının insan sağlığı ve yaşam konforuna katkısı, gelişmiş ülkelerde Ses Yalıtım konusunda neler yapıldığı, hemen her gün maruz kaldığımız gürültü düzeyleri ve bu gürültülerin psikolojik, fizyolojik ve sürekli işitme kaybı gibi sağlığa zararlı etkileri gibi konular ele alındı.